Na polski rynek trafiły nowe rozsiewacze nawozów niemieckiej marki Rauch. Axis 30.1 potrafi skutecznie pracować na przestrzeni od 12 do 42 m. Ze względu na zalety te maszyny rolnicze najprawdopodobniej będą cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród rolników.
Axis 30.1 jest maszyną zawieszaną na ciągniku. Zaopatrzono ją w szereg nowatorskich rozwiązań dotyczących np. dozowania nawozu czy zapisu danych. Maszyna pracuje z ciągnikiem dysponującym WOM o prędkości 540 obr/min. Masa własna rozsiewacza wynosi 320 kg.
Ważna regulacja
Dwutarczowy rozsiewacz posiada system regulacji wysiewu. W firmie Rauch opracowano zresztą specjalną skalę umożliwiającą ustalenie dawki wysiewu na podstawie tzw. próby kręconej. Skala ta ułatwia również zmianę dawki, uwzględniając warunki panujące na poszczególnych częściach pola. Regulacja nie wymaga bezpośredniego kontaktu z łopatkami rozsiewającymi, a odbywa się przy pomocy terminalu obsługowego. Terminal montowany jest z boku wysiewacza. Wystarczy proste przesunięcie pozycjonera w żądany punkt, aby dostosować rozsiewacz do rodzaju i własności nawozu, jak również do optymalnej szerokości roboczej. W ten sam sposób określa się wielkość dawki wysiewu. Standardowa dawka nie jest większa niż 500 kg/min lub 1.000 kg/ha przy szerokości roboczej 36 m i prędkości 8 km/h.
Szybko i wolno
High-Speed Spreading to nazwa systemu pozwalającego na wyjątkowo szybki wysiew, także na relatywnie duże odległości. Przy prędkości 25 km/h można np. nawozić na szerokości 24 m. To zdaniem użytkowników wydatnie redukuje koszty samego nawożenia. Z kolei o jego precyzję dba system Granusafe. Polega na wyjątkowo wolnym obracaniu się mieszadeł (17 obr/min), co zabezpiecza je przed przeciążeniem, jak również na zastosowaniu szczotek osłaniających wylot nawozu i osłon aerodynamicznych ulokowanych na tarczach wysiewających. Przydaje się szczególnie wówczas, gdy do nawożenia stosowany jest wyjątkowo delikatny granulat. Same tarcze wysiewające obracają się z prędkością 900 obr/min. Pojemność minimalna zbiornika wynosi 1.200 l. Można ją jednak znacznie zwiększyć, stosując różnego typu nadstawki. Pojemność łączna wyniesie wówczas 1800, 2.000, 2.300, 2.500, 2.700 litrów, a maksymalna 3.000 l.
Dobrze zmierzyć i zapisać
Aby rejestrować optymalne parametry pracy rozsiewacza, można zastosować Quantron-E. To elektroniczny system pozwalający na kontrolę zamykania i otwierania zasuw, zmianę dawki podczas jazdy (oddzielnie dla obu stron maszyny), zapis dawek dla trzydziestu różnych nawozów, jak również redukcję dawek w przypadku tzw. siewu granicznego. Wszystkie wymienione dane można natychmiast przetransferować do komputera osobistego.
Quantron-E może posiadać też czujnik poziomu nawozu w zbiorniku (standardowo Axis 30.1 dysponuje dwoma okienkami w zbiorniku, pozwalającymi także kontrolować poziom nawozu).