Z początkiem lipca 2013 r. w Republice Białorusi na wybranych odcinkach dróg zacznie obowiązywać system poboru opłat BelToll. Jak poinformowała Agencja Komunikacyjna AGT-Białoruś, do tego kraju trafiła już pierwsza partia urządzeń pokładowych OBU, niezbędnych, aby móc korzystać z systemu.
System BelToll jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (DSRC). System umożliwia uiszczanie opłaty za przejazd bez konieczności zatrzymywania się w punktach poboru opłat. Operatorem systemu jest Kapsch Telematic Services. Jak poinformowano nas w Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta, na razie system obejmie tylko autostradę M1, a w późniejszym terminie dojdą inne drogi. Za pojazdy trzyosiowe zapłacimy 10 eurocentów za kilometr.
Z Polski zapłacą wszyscy
Opłaty będą obowiązkowe dla kierowców wszystkich pojazdów samochodowych spoza Związku Celnego (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan), natomiast bez wyjątku obejmie pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).
Tak samo, jak w przypadku systemu elektronicznego poboru opłat działającego w Polsce, na Białorusi OBU trzeba będzie mieć zainstalowane po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu. Pozwali ono na identyfikację pojazdu, którego dotyczy zobowiązanie do uiszczenia opłaty za przejazd płatną autostradą. Za każdym razem, gdy pojazd wyposażony będzie przejeżdżał pod bramownicą, z konta użytkownika zarejestrowanego w systemie BelToll automatycznie pobierana będzie opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej.
Urządzenia pokładowe OBU są przeznaczone na rynek białoruski mogą być stosowane tylko i wyłącznie w celu wnoszenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg w ramach elektronicznego systemu poboru opłat BelToll. Są one skonfigurowane i wymagają tylko ostatecznej personalizacji. Każde urządzenie pokładowe musi być przypisane do konkretnego pojazdu i nie może być używane na innym pojeździe.
Urządzenie pokładowe będzie można otrzymać po wpłaceniu kaucji w punktach obsługi klienta (POK), które będą zlokalizowane w miastach, na stacjach benzynowych wzdłuż sieci dróg płatnych oraz w pobliżu przejść granicznych. Wszystkie punkty zostaną wyraźnie oznakowane znakami drogowymi zainstalowanymi wzdłuż dróg płatnych. Pełny wykaz POK zostanie udostępniony na stronie internetowej www.beltoll.by pod koniec wiosny. Urządzenia pokładowe można będzie otrzymać po rejestracji w systemie BelToll w POK, gdzie będzie można także zdać sprawne urządzenia i odzyskać kaucję.
Telefoniczne centrum obsługi już działa
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta Narodowego Elektronicznego Systemu Poboru Opłat BelToll uruchomiono wraz z oficjalną stroną internetową systemu: www.beltoll.by. Infolinia dostępna pod numerem +375 (172) 798 798 jest czynna w dni powszednie w godzinach 8:00 -18:00 i udziela informacji w językach białoruskim, rosyjskim, polskim i angielskim. Za jej pośrednictwem konsultanci odpowiadają na pytania dotyczące funkcjonowania systemu BelToll, kategorii pojazdów podlegających opłacie za przejazd, a także aktualnych stawek opłat elektronicznych. Dodatkowo udzielają także informacji odnośnie urządzeń pokładowych OBU, ich montażu i postępowania w przypadku ewentualnej utraty bądź kradzieży. Sprawdziliśmy, można się łatwo dodzwonić.
Zgodnie z planem, od 1 czerwca 2013 r. Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta wydłuży godziny swojego funkcjonowania i będzie czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pozwoli to na zapewnienie optymalnej jakości obsługi klientów tuż przed rozpoczęciem działania systemu.
Oficjalna strona BelToll dostarcza aktualnych informacji na temat funkcjonowania systemu, w tym odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez klientów. W najbliższym czasie witryna zostanie wzbogacona o możliwość rejestracji w systemie (od 3 czerwca 2013 r.), a także kalkulator opłat. Znajdzie się tu również wyszukiwarka punktów obsługi klienta. Ponadto, na stronie do pobrania dostępne będą wzory umów, potrzebnych do rejestracji w systemie BelToll.