Drabpol jako jedyna firma w Polsce oferuje najnowszej generacji, w pełni dynamiczne i najdokładniejsze wagi, zarówno do ładowarek kołowych - Loadtronic 3, a także do koparek gąsienicowych - Loadtronic 3E.
Producentem obu wag jest norweska firma AADI z siedzibą w Bergen, która działa w tej branży już od 1975 roku, zaś współpracuje z Drabpolem od sześciu lat.
Wagi do ładowarek kołowych znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w tradycyjnych branżach, takich jak wydobycie i przetwórstwo kruszyw, cementownie i budownictwo, ale także w portach morskich, terminalach masowych, w zakładach przetwórstwa drzewnego i przedsiębiorstwach rolnych.
Wagi Loadtronic 3 coraz częściej nie są substytutem, ale spełniają rolę wagi komplementarnej wraz z wagą samochodową, która najczęściej zlokalizowana jest w pewnej odległości od miejsca załadunku. Taki układ pozwala na unikniecie dosypywania towaru lub też zawracania pojazdów w celu ponownego załadunku, gdy pomiar towaru na wadze pomostowej będzie zbyt mały lub za duży w stosunku do zamawianego, a co gorsze, jeśli przekroczy dopuszczalną ładowność samochodu.
O ile wagi dynamiczne w ładowarkach kołowych są już w Polsce dobrze znane, o tyle wagi dla koparek jak na razie pozostają nowością. Doświadczenie zdobyte w wagach do ładowarek pozwoliło AADI w 2010 roku stworzyć wagę Loadtronic 3E do koparek, której obsługa w niewielkim stopniu różni się od Loadtronic 3.
Loadtronic 3E jest najnowszej generacji wagą dla koparek gąsienicowych o masie całkowitej powyżej 20 ton. Jak zapewnia producent, wga Loadtronic 3E odznacza się wysoką dokładnością (maksymalny błąd pomiaru poniżej 1%) bez względu na położenie koparki, rodzaju wykonywanej pracy, jak również warunków w jakich pracuje. Znajduje ona zastosowanie między innymi w takich branżach jak kopalnie kruszyw i piasków, budownictwo inżynieryjne i drogowe, przetwórstwo drzewne i przemysł papierniczy.
Wagi Loadtronic 3 i 3E mogą być kalibrowane nawet dla 10 sztuk osprzętu, zarówno standardowego - różnego rodzaju łyżek oraz specjalistycznego, takich jak chwytaki, widły, mieszalniki itp. Umożliwia to na wykonanie kalibracji i legalizacji przez urząd miar i wag dla różnego osprzętu, którego ustawienia zostaną zapisane w pamięci systemu. Pozwala to na zmianę osprzętu w koparkach i ładowarkach zapisanego w pamięci bez konieczności wykonywania ponownej kalibracji i legalizacji. Zaoszczędza się więc czas i pieniądze.
Zaletą obu wag jest możliwość przenoszenia danych pomiędzy wagą w maszynie, a komputerem biurowym, w którym zainstalowany jest program PC Link do sporządzania raportów z pracy ładunkowej ładowarek i koparek pozwala na szybkie i rzetelne rozliczenie załadowanych towarów masowych. Przenoszenie danych może odbywać się za pomocą pamięci zewnętrznej USB oraz bezprzewodowo za pomocą sieci GSM.
Jednym z najważniejszych czynników przewagi konkurencyjnej na rynku jest wzrost efektywności pracy, toteż wdrożenie takich narzędzi jak dynamiczne wagi Loadtronic w ładowarkach i koparkach powinno usprawnić proces sprzedaży towarów masowych, sprawić, że nie będzie przestojów, oczekujących na załadunek samochodów ciężarowych. Ponadto, w przypadku prac ziemnych, wykonywanych przez koparki, posiadanie wiarygodnej informacji o przemieszczeniu ładunków masowych pozwala na efektywną kontrolę kosztów, które w przypadku robót inżynieryjnych i drogowych osiągają nawet 30% wszystkich kosztów.